Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Aktualność

2017-10-07

Andy Macgregor- wywiad z twórcą CARPdiem

Andy Macgregor udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział o powstaniu czasopisma i pomysłach na jego nazwę. Oprócz tego przybliżył najciekawsze jego zdaniem łowiska w Hiszpanii. 

Już kilka razy zapowiadaliśmy ten wywiad. Andy Macgregor to Szkot, który zawędrował na Półwysep Iberyjski, a konkretnie do Madrytu. Od tego czasu minęło ponad 10 lat. W tym okresie stworzył jedyny drukowany magazyn w tym kraju oraz wystąpił w kilku programach telewizyjnych. W rozmowie z Kubą Dłubakiem opowiedział o swoich wędkarskich przygodach oraz przybliżył temat wędkowania w kraju corridy.

Jakub Dłubak: Czy mógłbyś powiedzieć kilka słów o sobie. Pochodzisz ze Szkocji, co Cię przywiodło do Hiszpanii?

Andy Macgregor: Przyjechałem do Hiszpanii w poszukiwaniu przygód i znalazłem ich tutaj pełno. Dzięki wielu dzikim jeziorom i rzekom, które Hiszpania oferuje. Aktualnie prowadzę magazyn CARPdiem oraz mam dwa programy telewizyjne w Canal+ w Hiszpanii.

Możesz powiedzieć coś więcej o tych programach w telewizji? Czy ich tematyka to wyłącznie wędkarstwo, czy może coś innego?

W lutym 2016 roku ruszyliśmy z programem dla Canal+. Program nazywa się „Szkot w Iberii”. Program jest o podróżowaniu, wędkarstwu i jedzeniu. Zwiedzam i pokazuję Hiszpanię przez pryzmat małych wsi, które znajdują się blisko miejsc, gdzie łowię. Rozmawiam również z mieszkańcami o historii, kulturze i jedzeniu. Zazwyczaj próbuję jakieś specjalne lokalne danie, a potem po prostu idę na ryby. Do tej pory cztery programy były wyemitowane w telewizji. Można było je zobaczyć w Canal+ lub Moviest+. Drugi program nazywa się „Świeża ryba”. Jest w stu procentach o wędkarstwie. Jadę na ryby wspólnie z moim zespołem z CARPdiem. Całość sponsoruje Korda i Dynamite Baits. Pokazujemy techniki, jak złowić dużą rybę z danego miejsca lub dajemy porady techniczne, jak udoskonalić swoje umiejętności wędkarskie.

Gdzie mogę znaleźć regulamin wędkowania w Hiszpanii? Czy macie jakiś związek?
Tak, możesz znaleźć regulamin w zależności od regionu, gdzie chcesz łowić. Jednak z tego, co kojarzę, to wszystkie są po hiszpańsku. Hiszpański związek wędkarski znajdziesz w sieci wpisując FEDPC.

Jakie wody możesz polecić? Hiszpania to przede wszystkim Caspe, co jeszcze?
Caspe i Ebro są popularne, bo możesz złowić tam ogromne karpie i sumy, jednak jednocześnie jest to opcja prosta i komercyjna. Każdy karpiuje w inny sposób i po coś innego. Część osób chce mieć łatwo, część trudno, a jeszcze inni coś pośrodku. W zależności od tego, czego potrzebujesz, mogę powiedzieć tak: łatwa opcja - rzeka Ebro i Caspe, średni poziom - Orellana, Sierra Brava oraz trudny - Lagunas de Ruidera, rzeka Tajo. Kluczem jest wiedzieć, co się chce złowić i gdzie się chce być.

Jesteście ciekawi całego wywiadu Kuby? Zapraszamy do najnowszego numeru magazynu Świat Karpia 5/2017, który jest już dostępny w sklepach. Kupicie go również w naszym e-sklepie - TUTAJ

 

Polecane aktualności