Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Aktualność

2017-11-10

Jezioro Długie – tajemnicza i chimeryczna woda w kujawsko- pomorskim

W 6 tegorocznym wydaniu Świata Karpia Andrzej Jurek przybliża czytelnikom Jezioro Długie. Jest to 15 ha łowisko komercyjna, które cały czas skrywa wiele pięknych i nieznanych jeszcze ryb. 

Artykuł Andrzeja Jurka to obszerny zbiór informacji o łowisku, które zlokalizowane jest w Lisewie Kościelnym. 15 ha lustra wody, około kilometr długości i zróżnicowana szerokość. Tak w skrócie można opisać Jezioro Długie. Zgodnie z tym co napisał autor obecny rekord wody to lustrzeń o masie 25,80 kg.

W artykule znajdziecie wiele cennych informacji m.in.:

  • charakterystykę wody wraz z przybliżonym rozmiarem
  • kilka podpowiedzi o przynętach
  • regulamin, ceny, dojazd

Fragment artykułu:

Jezioro Długie to chyba najbardziej tajemnicze, chimeryczne, ale i dające największe szanse na spotkanie z dwudziestką łowisko komercyjne w regionie kujawsko-pomorskim.

Z jednego brzegu
Ten 15-hektarowy, naturalny akwen położony jest w Lisewie Koscielnym, ponad dwadzieścia kilometrów na południe od Bydgoszczy. Długość zbiornika wynosi mniej więcej kilometr, a szerokość nie przekracza 160 metrów. Nie ma tu wielkich głębin, ale trzeba zachować ostrożność. Dno dość szybko schodzi przy burtach na prawie dwa metry, po czym łagodnie opada w kierunku środka zbiornika do około trzech, a w części południowej nawet czterech metrów.
Do wędkowania wyznaczono 68 stanowisk usytuowanych na brzegu przy parkingu. Karpiarze najczęściej wywożą zestawy łódką zdalnie sterowaną albo pontonem na drugi brzeg zbiornika. Kiedy nie mamy sprzętu pływającego, możemy wybrać stanowiska od 18 do 40, gdzie szerokość misy jeziornej jest najmniejsza i mieści się w granicach 80 - 115 metrów. Jednak wiele brań zanotowano też ze środka wody. Do łowienia przy swoim brzegu najlepsze wydają się stanowiska 68, 55 i 40. W przypadku dwóch pierwszych mamy ekspozycję na rozległe połacie trzcin, a czterdziestkę od następnego stanowiska oddziela kilkadziesiąt metrów brzegu mocno zarośniętego krzakami. Technicznie woda nie należy do najtrudniejszych. Mało tu zaczepów czy roślinności zanurzonej. Ponton przy holu może przydać się, gdy wywieziemy zestawy blisko kapelonów i zatopionego drzewa w południowej części zbiornika.

Jesteście ciekawi całego artykułu Andrzeja? Zapraszamy do najnowszego numeru magazynu Świat Karpia 6/2017, który już wkrótce będzie dostępny w sklepach. Kupicie go również w naszym e-sklepie - TUTAJ

Polecane aktualności