Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Aktualność

2017-11-08

Podaj dalej- Anna Adamska

Człowiek uczy się całe życie – to powiedzenie stare jak świat, jednak ciągle prawdziwe. Każdy z nas uczył się i uczy nadal karpiowej sztuki. Część z nas miała to szczęście, że nauczyciela lub mówiąc inaczej "mistrza". O potrzebie kształcenia nowych pokoleń opowiada Anna Adamska. 

„Podaj dalej” to artykuł znajdujący się w aktualnym wydania Świata Karpia. Autorka opowiada w nim o wakacyjnej szkółce dla dzieci i młodzieży. Podczas kilkudniowej zasiadki połączonej z warsztatami młodzi karpiarze mieli okazję nauczyć się:

  • wiązania przyponów
  • nęcenia kobrą
  • poznać różnice pomiędzy wędziskami o różnych parametrach

Nie da się ukryć, że jest to ważna i potrzebna wiedza, tak samo jak istotnym jest przekazywanie karpiowej wiedzy kolejnym pokoleniom. No więc jak „podacie dalej”?

Poniżej fragment artykułu:

Zastanawia mnie, jaki jest Wasz stosunek do nauki. Nie mam tu na myśli typowej wiedzy książkowej a wiedzę opartą na swoich doświadczeniach i przekazywanie jej innym, ale i uczenia się od innych. Uczymy się przecież całe życie. Z moich obserwacji wynika, że w wędkarstwie bywa z tym różnie. Oczywiście nie generalizuję, ale jak to w sporcie bywa i tu jest rywalizacja.
Moja historia karpiowa zaczęła się kilkanaście lat temu. Mam wrażenie, że karpiowanie miało wówczas trochę inny wymiar. Ludzie byli bardziej otwarci i chętniej dzielili się swoją wiedzą. Była ona tym cenniejsza, że nieliczne gazety wędkarskie traktowano niczym „świerszczyki”. Podniecały, pobudzały i były prawdziwym powiewem nowości. Innym źródłem wiedzy stawali się koledzy znad wody. Teraz zwyczajowe dzielenie się informacjami zaczęło zanikać, bo zdradzając, gdzie i na co złowione zostały nasze okazy, ryzykuje się, że oto ostatni raz miejscówka jest wolna. Jak rozróżnić tych żądnych wiedzy od zwyczajnych zazdrośników? Coraz rzadziej spotykam zagorzałych karpiarzy, którzy zapominają, że robimy to dla fanu.

Jesteście ciekawi całego artykułu Ani? Zapraszamy do najnowszego numeru magazynu Świat Karpia 6/2017, który już wkrótce będzie dostępny w sklepach. Kupicie go również w naszym e-sklepie - TUTAJ

Polecane aktualności