Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Aktualność

2018-01-12

Raport z Hiszpanii – Andy Macgregor

W ubiegłym roku mieliście okazję przeczytać wywiad z redaktorem naczelnym hiszpańskiego magazynu Carpdiem – Andy Macgregorem. Dzisiaj mamy przyjemność zapowiedzieć jego tekst w naszym nowym e-magazynie.

Andy Macgregor w swoim artykule opisuje aktualną sytuację karpiarstwa w Hiszpanii. Obecnie ten kraj, a w zasadzie jego wędkarze borykają się z licznymi zakazami i nakazami, w tym zakazem nocnego wędkowania czy bardziej poważną sprawą – zakazem wypuszczania ryb. Dodatkowo wkótce wiele pięknych łowisk może zostać zniaszczonych, a pływające tam karpie zdziesiątkowane.

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował Andy? Zapraszamy do najnowszego numeru e- magazynu Świat Karpia 1/2018, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA. TUTAJ   

Czytnik internetowy - >>> TUTAJ<<<
Aplikacja Android - >>> TUTAJ<<<
Aplikacja iOS - >>> TUTAJ <<< 
 

Które partie polityczne opowiadają się za, a które przeciw?
Partie polityczne prawicy skłaniają się w stronę zmian oraz zniesienia tego prawa, podczas gdy partie lewicowe opowiadają się po stronie konserwatystów, którzy pragną zobaczyć eksterminację tego sportu. W ciągu 12 ostatnich miesięcy partie polityczne, które dotąd pozostawały neutralne, były za bądź przeciw, także zmieniły swoje poglądy na tę sprawę, wywołując jeszcze większe zamieszanie. Hiszpanie stracili wiarę w politykę, a coraz więcej obywateli nie jest w stanie ponownie obdarzyć polityków jakimkolwiek zaufaniem. Niezależnie od tego, jakie będą wyniki głosowania w listopadzie 2017, mniejszość bądź większość głosów będzie jedynie drogą do celu, a nie ostatecznym rozwiązaniem.


Dlaczego tak się dzieje?
W ostatnich latach hiszpańscy ekolodzy doświadczyli redukcji zasobów pochodzących z Unii Europejskiej. Niedługo po tych redukcjach kluby łowieckie i wędkarskie zaczęły być atakowane przez ekologów. Hiszpańska społeczność wędkarstwa karpiowego nie ma żadnego prawa głosu, żadnej politycznej reprezentacji w tym sporze Dawida z Goliatem, a zatem choćby odrobiny optymizmu.


Wydarzenia i kongres
W katalońskim mieście Gerona w dniach od 16 do 18 października 2017 roku został powołany kongres, mający na celu omówienie przyszłości egzotycznych gatunków. Jednym z tematów była metoda likwidacji gatunków, które podczas kongresu uznane zostały za zakaźne. Przykładowe badania pokazują, że niemożliwa jest likwidacja ryb, które żyją także w małych jeziorach, takich jak Jezioro Banyoles (Gerona).


Polecane aktualności