Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Aktualność

2018-01-09

Rodzaje pontonów – różnice, zalety i wady

Polski rynek pontonów oferuje spory wybór w zakresie modeli różnych rozwiązań. Wybierając ponton trzeba zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Na początek, wydaje się warto postawić kilka zasadniczych pytań, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z pontonami, czy wręcz przeciwnie – jesteśmy wymagającymi użytkownikami tych jednostek pływających.  

Rodzaj pontonu – to kolejne istotne zagadnienie, które należałoby rozważyć przy jego wyborze. Tu klasyfikacja jest dość prosta - pontony wiosłowe oraz motorowe. Różnią się one budową, wyposażeniem i zastosowaniem. Pontony wiosłowe cechują się niezwykłą lekkością oraz dużą mobilnością i właśnie tym górują nad pontonami motorowymi.


Sklep www.anmur.pl naszym internautom oferuje rabat 5% na cały asortyment.
Przy zamówieniu podajcie kod rabatowy: karp5 - kod ważny do 2018-04-01 23:59.

 

Występują one w różnych wariantach pojemności co przekłada się także na ich długość. Występują w rozmiarach od 190 cm do 300 cm. Te drugie przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy potrafią w pełni wykorzystać możliwości tej jednostki pływającej. Jej główną zaletą jest wyposażenie w stałą pawęż, umożliwiającą montaż silnika zaburtowego – w zależności od naszych potrzeb - elektrycznego bądź spalinowego.

Ważną kwestią jest również materiał, z którego są wykonane. Pontony znanych producentów produkowane są tylko z najwyższej jakości zbrojonego materiału PVC o gramaturze 700 - 1100g/m2. Materiały te cechują się odpornością na przetarcia, promieniowanie ultrafioletowe, słoną wodę oraz oleje. Dzięki temu z pontonów można bezpiecznie korzystać zarówno na otwartych akwenach wodnych, jak i jeziorach czy rzekach.

Większe modele pontonów posiadają zawór bezpieczeństwa – otwierający się samoczynnie, gdy ciśnienie w komorach przekroczy dopuszczalną wartość, zapobiegając pęknięciu i uszkodzeniu pontonu. Ponadto wszystkie markowe pontony posiadają certyfikaty jakości oraz są wyprodukowane zgodnie z normami bezpieczeństwa.

Pontony wiosłowe Light
Pontony wiosłowe typu LIGHT wyróżniają się niezwykłą lekkością a zarazem wysoką wytrzymałością. Zostały wykonane ze zbrojonego materiału PVC. Ponadto są kompaktowe i łatwe w transporcie. Najczęściej wybierane przez wędkarzy ceniących sobie jakość, dużą mobilność, a przede wszystkim niską wagę pontonu.

Pontony wiosłowe
Pontony wiosłowe zostały stworzone z myślą o wędkarstwie i rekreacji. Zazwyczaj wykonuje się je z materiału o gramaturze 950g/m2. Ich zaletą jest znacznie niższa waga - niż pontonów motorowych - oraz niewielkie rozmiary po spakowaniu. Ponadto wyposażone są w demontowaną pawęż umożliwiającą montaż silników elektrycznych.

Pontony motorowe
Ten rodzaj pontonów został stworzony z myślą o zaawansowanych użytkownikach, którzy wymagają od jednostki pływającej znacznie więcej. Posiadają stałą pawęż umożliwiającą montaż zarówno silników elektrycznych, jak i spalinowych. Występują w wielu rozmiarach - od 210 cm do 360 cm długości. Niewątpliwą ich zaletą są różne typy podłóg, tj. podłoga rolowana lub pełna. Ponadto niektóre modele wyposażone są w kil, który ułatwi pokonywanie fal i umożliwia osiąganie większych prędkości oraz poprawia sterowność. Pontony motorowe z reguły wykonane są z bardzo wytrzymałego materiału o gramaturze 950 -1100g/m2.

Pontony z dmuchaną podłogą
Pontony te wyróżniają się unikalną na polskim rynku - pełną dmuchaną podłogą - zastępującą popularną sztywną podłogę, która jest praktyczna i łatwa w obsłudze. Dzięki niej ponton można rozłożyć (nadmuchać) oraz złożyć w dużo krótszym czasie niż ponton ze standardową pełną podłogą drewnianą bądź aluminiową. Dmuchana podłoga zapewnia również komfort użytkowania - można na niej stać, chodzić i czuć się stabilnie na wodzie. Niewątpliwą zaletą dmuchanej podłogi jest również "cicha praca" - nie skrzypi, nie stuka - dzięki czemu niemal bezgłośnie można podpłynąć do ławic ryb.

Partnerem tego artykułu jest sklep www.anmur.eu oferujący m.in. pontony NawiPoland.

Polecane aktualności