Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Aktualność

2017-08-08

Zbiornik PZW Dębowa Reńska Wieś
 Paweł Kokoszka

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem artykułu Pawła Kokoszki na temat łowiska Dębowa w Reńskiej Wsi. Zbiornika nie trzeba specjalnie przedstawiać. Tak, to właśnie tutaj od kilku lat we wrześniu odbywają się Mistrzostwa Polski w Wędkarstwie Karpiowym Polish Carp Masters. 

Ostatnio coraz bardziej modne staje się łowienie karpi na tzw. „dzikich wodach”, czyli wodach niezagospodarowanych lub należących do PZW. Łowiska komercyjne i połów na nich w pewnym sensie nie dają tak wiele satysfakcji, jak zmagania na dziewiczych, trudnych akwenach. Zbiorniki PZW pod względem karpiowym przeżywają swój prawdziwy renesans. Jednym z najpiękniejszych w Polsce jest PZW - Dębowa zlokalizowany w Reńskiej Wsi. Zadbany teren, dzika natura, piękne widoki i przede wszystkim wyjątkowe karpie - to zalety, z powodu których zakochacie się w tej wodzie.


Zbiornik Dębowa znajduje się w województwie opolskim. Gospodarzem łowiska jest PZW koło Reńska Wieś. Warto docenić pracę, którą wkłada koło, aby łowisko było tak zadbane. Dębowa jest akwenem, który powstał po wyrobisku pożwirowym. Zajmuje powierzchnię około 65 hektarów. Dno jest bardzo zróżnicowane. Sondując wodę można napotkać blaty, górki, rowy. Ciekawym urozmaiceniem są liczne wysepki tworzące korytarze i zakamarki, gdzie karpie mogą znaleźć strefę spokoju. Najgłębsze miejsca mają około 10 metrów głębokości. Średnia głębokość łowiska mierzy 5-6 metrów. Dzięki licznym źródłom i dobremu przepływowi woda jest niezwykle czysta . Kwalifikuje się na II klasę czystości, co jest bardzo dobrym wynikiem. W słoneczne dni bez problemu można obserwować dno nawet na 3 metrach głębokości. W czystej wodzie rozwijają się organizmy wodne oraz gęsta podwodna roślinność, która latem bujnie rozrasta się, co w znacznym stopniu utrudnia łowienie i hol ryb. Większa część dna pokryta jest lekkim mułem. Można również znaleźć place z piaszczystym lub żwirowym dnem. Dookoła zbiornika została zrobiona ścieżka zdrowia, wydzielonoplaże i kąpieliska. Dzięki temu miejsce służy relaksowi i rekreacji.
 

Jesteście ciekawi całego artykułu Pawła? Zapraszamy do najnowszego numeru magazynu Świat Karpia 4/2017, który jest już dostępny w sklepach. Kupicie go również w naszym e-sklepie - TUTAJ

Polecane aktualności