Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Porada

2017-11-09

Czy sprzęt łowi ryby?

Przemek Pająk postanowił zadać powyższe pytanie w swoim artykule. W materiale autor wspomina czasy, kiedy zaczynał przygodę z karpiami i porównuje je z aktualną sytuacją na rynku wędkarskim. Nie przedłużając - tekst warty uwagi. 

Obecnie często mamy do czynienia z sytuacją, gdy to sprzęt zaczyna rządzić wędkarzem, a nie wędkarz sprzętem. O takiej sytuacji oraz o tym jak było kiedyś napisał Przemek Pająk. Niewątpliwie ten artykuł należy zaliczyć do grona „przeczytać i przemyśleć”.

W tekście

  • wrócimy do czasów teleskopów
  • rozejrzymy się po nowinkach technicznych
  • poznamy gorzki smak porażki nad wodą

Fragment tekstu:
Gdy sięgam pamięcią do czasów, w których zakup sprzętu wędkarskiego kojarzył mi się głównie z bazarem, a nowoczesny wędkarski sprzęt, nie mówiąc już o wyspecjalizowanym, był jedynie marzeniem, to zastanawiam się, czy dzisiaj, kiedy sklepowe półki uginają się pod ciężarem coraz to nowszych akcesoriów, ktoś jeszcze rozmyśla, czy i dlaczego ta cała masa produktów jest mu w ogóle potrzebna. Czy wpływa pozytywnie na karpiowe sukcesy i w jakim kierunku w ogóle zmierza wędkarstwo?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule tego artykułu jest dalece złożona, ale postaram się ją znaleźć. Zacznijmy od zastanowienia się lub raczej stwierdzenia, czy sprzęt wędkarski jest wędkarzowi potrzebny i czy ten sprzęt pomoże w złowieniu karpia? Tutaj jednoznacznie należy odpowiedzieć, że tak! Oczywistym i bezspornym jest to, że bez wędki, kołowrotka czy przynęty nie będziemy w ogóle w stanie wędkować. Całe wędkarstwo kojarzy się nam głównie z osobą wędkującą, czyli używającą sprzętu wędkarskiego jako narzędzia do połowu ryb. Pomijam tu kwestie ideologiczne, iż wędkarstwo jest nastawione na obcowanie z przyrodą i rekreacją, a nie pozyskanie ryby jako produktu konsumpcyjnego, ale to temat na osobny artykuł. A więc jednoznacznie stwierdzamy, iż sprzęt jest niezbędny do tego, aby skutecznie łowić ryby, aby w ogóle łowić ryby. Należy zadać sobie pytania, jak bardzo sprzęt pomaga nam w osiągnięciu celu, jakie ilości sprzętu są nam potrzebne, aby skutecznie łowić ryby, i wreszcie, jaki to ma być sprzęt?

Jesteście ciekawi całego artykułu Przemka? Zapraszamy do najnowszego numeru magazynu Świat Karpia 6/2017, który już wkrótce będzie dostępny w sklepach. Kupicie go również w naszym e-sklepie - TUTAJ

Polecane porady