Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Porada

2018-06-23

Zig Rig na głębokie wody

Zig Rig to jeden z kamieni milowych we współczesnym karpiarstwie. Od kilku lat coraz więcej karpiarzy przekonuje się do tej metody. Jednym z nich jest Paweł Krzemianowski, który podzielił się swoimi doświadczeniami w bieżącym numerze Świata Karpia. 

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował Paweł? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Karpia 3/2018, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.   


POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ NA SWÓJ TELEFON
Aplikacja Android - >>> TUTAJ<<<
Aplikacja iOS - >>> TUTAJ <<< 
 


Fragment artykułu:

Spędzając czas nad kilkoma łowiskami z charakterystyką dna sięgającą kilkunastu metrów w dół, obserwowałem często sfrustrowanych karciarzy, próbujących przechytrzyć ryby w tradycyjny i wypróbowany sposób poprzez połów z gruntu. Upartość i konsekwencja w działaniach tych osób podyktowana była często niewiedzą i nieznajomością innych, równie skutecznych technik łowienia całkiem sporych ryb z powierzchni lub z toni wody. Do jednej z takich metod bez wątpienia zaliczamy znanego chyba wszystkim Zig Riga.
Metoda ta, jak i wiele innych równie skutecznych, przywędrowała do nas z wysp brytyjskich. Tamtejsi karpiarze doskonalili i wciąż udoskonalają ten sposób łowienia wiedząc o tym, iż często w trakcie upałów ryby nie żerują tak intensywnie, a ich przebywanie w górnych partiach wody można w prosty sposób wykorzystać na naszą korzyść. Metodę tę stosujemy głównie w zbiornikach o dużych głębokościach, gdzie podczas wiosennych i wczesnoletnich, słonecznych dni ryby bardzo lubią spędzać czas i poruszać się w toni wody. Często możemy obserwować widowiskowe spławy lub nieme kręgi na tafli wody, świadczące o ich aktywności. Wówczas zmuszenie karpia, aby zszedł do zimniejszej strefy wody, na duże głębokości i pobrał naszą przynętę w nawet najlepiej skomponowanej zanęcie staje się nad wyraz trudne lub wręcz niemożliwe. Najlepszym sposobem w takiej sytuacji jest dobranie się do nich w miejscu, w którym przebywają za pomocą specjalnie przygotowanego zestawu, specjalnie dobranej zanęty i odpowiednio zaprezentowanej przynęty.

Polecane porady