Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Łowisko

Big Game Kobylany

Ocena

Jeden z niewielu w Polsce zbiorników urządzony w stylu typowych angielskich wód „small wild water”. Za podstawę do stworzenia tego typu zbiornika posłużył staw o powierzchni niespełna 2 ha. 

Flora zbiornika jest bogato rozwinięta – można spotkać tam większość z występujących w strefie umiarkowanej roślin wodnych i nadbrzeżnych. W okolicy stawu licznie występują: tatarak zwyczajny, manna mielec, trzcina pospolita, obrazki plamiste, pałka szerokolistna. Rośliny wodne to przede wszystkim różne gatunki rdestnic i wywłóczników, a taflę wody przyozdabiają połacie rdestów ziemnowodnych, które stanowią ostoje dla karpi i amurów. Do ciekawszych gatunków fauny, które można spotkać nad zbiornikiem, należą: gady - rzekotka drzewna i zaskroniec zwyczajny, ptaki – bocian czarny, czapla siwa, myszołów, jastrząb, ssaki - lisy, sarny i jelenie.

Mając na uwadze komfort i wygodę wędkujących nad stawem, wydzielone są jedynie dwa stanowiska, mogące pomieścić maksymalnie po dwóch karpiarzy na każdym z nich. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z łódki oraz - znajdującego się 30 m od wody - domku o standardzie traperskim. Główną atrakcją zbiornika są zamieszkujące tam karpie i amury o średniej gramaturze od 7 do 20 kg. Dodatkowo występują małe ilości karpia i amura w przedziale od 2 do 5 kg. W zbiorniku spotkać można także: liny (do 2 kg), płocie (do 1 kg), karasie (do 2 kg), tołpygi, okonie i szczupaki. Perełkami stawu są: 12 kilogramowy - mierzący 110 cm - szczupak i 20 kilogramowy sum. Aktualny karpiowy rekord łowiska ustanowiony został w dniu 18 czerwca 2010 – karp golec o wadze 19,00 kg.

Wieś położona jest nad potokiem Łąka, który wpada do Iwli. Ma położenie górzyste: 356 m n.p.m. Miejscowość znajduje się przy drodze wiodącej z Wietrzna do Toków. Kobylany graniczą od wschodu z Łękami i Bóbrką, od zachodu z Nienaszowem i Sulistrową, natomiast od południa z Duklą, Iwlą i Głojscami zaś od północy z Chorkówką.

Właściciel

Łowiska specjalne

Kontakt

Waldemar Balcerzak
tel. +48 663 757 407

Tomasz Rogala
tel. +48 605 492 609
kontakt@lowisko-karpiowe.pl

Województwo

podkarpackie

Polska

Typ wody

Stawy