Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Łowisko

Łowisko Szachty

Ocena

Szachty są od lat znanym i ważnym miejscem na przyrodniczej mapie Wielkopolski. Ten piękny teren położony w południowo-zachodniej części Poznania, poza niezwykłymi widokami zachwyca również różnorodnością tutejszej fauny i flory.

Ten unikatowy ekosystem rozwinął się na terenie dawnych kopalni odkrywkowych, które dostarczały glinę do pobliskiej cegielni jeszcze w XX w. Stąd też inna nazwa Szacht – Glinianki.
Szachty to nie tylko same stawy, to także roślinność wokół tych zbiorników, to ścieżki, dróżki i przesmyki „przebijające się” przez gęstwiny drzew, krzewów i trzcin. Wszystko to stanowi ważną częścią lokalnego ekosystemu oraz jest ostoją dla ptactwa i innej drobnej zwierzyny.

W dniu 30 maja 2015 r na największym akwenie Szacht – piętnasto hektarowym Stawie Nowakowskiego powstało łowisko. Staw ten ma nieregularny kształt z maksymalną długością ponad 600m i osiąga szerokość prawie 350m. Jego głębokość jest zróżnicowana od 0,8m do 6,5 m. Woda ta nie należy do łatwych wędkarsko. Nieregularne pofałdowane dno, roślinność podwodna, liczne wysepki trzcinowe, stare pomosty, urozmaicona linia brzegowa i przybrzeżne konary są sprzymierzeńcem czających się tu okazów ryb. Warto mieć ze sobą ponton lub łódkę. Staw jest wyzwaniem dla najbardziej doświadczonych wędkarzy. Brzeg tego zbiornika to trawy, krzewy, drzewa liściaste oraz wysokie trzciny. Wielokrotne zarybienia zwłaszcza karpiem spowodowały że populacja tego gatunku jest spora. W 2014 i 2015 r do stawu wpuszczono ok. 5 ton karpi w przedziale od 6 do 19 kg. Na bieżąco dopuszczane są ryby powyżej 12 kg. Aktualny rekord łowiska to karp o wadze 25,6 kg. Staw ten jest bogaty również w inne gatunki ryb takie jak: amur, leszcz, okoń, lin, szczupak, sum, tołpyga, wzdręga, karaś i płoć.

Gospodarz Stawu Nowakowskiego chcąc uatrakcyjnić Państwu obcowanie z tym wyjątkowym miejscem zadbał o jego czystość, bezpieczeństwo oraz komfort wypoczynku:
• straż łowiska mająca całodobową pieczę nad całym obiektem,
• w pełni opłotowany teren by zapewnić jak największą ochronę i bezpieczeństwo dla wszystkich przebywających na obiekcie,
• opiekun łowiska, który służy pomocą w każdej sytuacji
• możliwość wypożyczenia łódki, maty karpiowej
• 30 dużych stanowisk o minimalnej szerokości 4 metrów, profesjonalnie przygotowanych i przystosowanych do zasiadki w minimum 2 osoby. Przy każdym ze stanowisk jest miejsce i możliwość do postawienia namiotu.
• przystań na łódki,
• toalety
• cztery parkingi które pomieścić mogą po kilkanaście aut
bezproblemowy dojazd do każdego stanowiska autem w celu wyładowania sprzętu
sklepik wędkarski na terenie łowiska, gdzie zakupić można cały niezbędny asortyment pierwszej potrzeby.
• ławeczki, paleniska, drewniane wiaty

Właściciel

Łowiska specjalne

Kontakt

Rezerwacja stanowisk – 507 503 100
http://lowisko-szachty.pl/

Województwo

wielkopolskie

Polska

Typ wody

Wyrobiska

Opłaty

1. Wędkowanie gruntowo - spławikowe 20 zł/dzień – w okresie wiosenno - letnim od godz. 6.00 do 20.00 za każdą wędkę
2. Wędkowanie karpiowe 60 zł/doba - 3 wędki
3. Spinning z brzegu* 30 zł
4. Spinning z łodzi** 50 zł
5. Zezwolenie roczne*** 800 zł
6. Dzieci

Regulamin Łowiska