Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Łowisko

Zbiornik Paprocany

Ocena

Jezioro Paprocańskie, zwane także Paprocany, to zbiornik zaporowy na rzece Gostynce, w dorzeczu Wisły. Zbiornik usytuowany jest na obrzeżach aglomeracji śląskiej. Północnym brzegiem zbiornik styka się z dzielnicami mieszkaniowymi Tychów, sam leży jednak w sercu dawnej Puszczy Pszczyńskiej.

Paprocany są jednym z najlepiej zagospodarowanych zbiorników w regionie. Dzierżawcą zbiornika, na mocy Uchwały Rady Miasta Tychy, jest Koło PZW Tychy. Koło opiekuje się zbiornikiem, zajmuje się także jego zarybianiem. W północno - wschodniej części zbiornika znajduje się ośrodek wypoczynkowy MOSiR oraz przystanie żeglarskie, a także wypożyczalnie sprzętu pływającego - jest to teren szczególnie mocno oblegany przez spacerowiczów i plażowiczów w okresie letnim. Vis-a-vis ośrodka, na brzegu północno - zachodnim, znajduje się Rybaczówka PZW Tychy wraz z wypożyczalnią łodzi wędkarskich (na zbiorniku obowiązuje zakaz wędkowania z łodzi prywatnych). Tuż za Rybaczówką położona jest tzw. "dzika plaża". Im dalej na południe i zachód, tym bardziej brzegi zbiornika oddalają się od cywilizacji, przechodząc z nadbrzeżnego pasa trzcin i oczeretów w pas wysokich traw wdzierających się w las. Na północnym brzegu jeziora znajdują się parkingi. Wokół całego zbiornika biegnie ścieżka, którą można się dostać praktycznie w każdy zakątek linii brzegowej.
Akwen słynie przede wszystkim z dużej ilości szczupaków oraz ogromnych, okazowych karpi. Częstą zdobyczą są duże leszcze, liny i płocie. Amatorzy ryb drapieżnych mogą śmiało zapolować także na suma, a dzięki zarybieniom, również na bolenia. Wędkowanie na jeziorze nie jest łatwe, choć 8 - kilogramowe szczupaki oraz 10 - kilogramowe karpie i amury nie są tu rzadkością. Zbiornik jest płytki, co nie ułatwia wędkowania. Na Paprocanach wędkować można jedynie z łodzi PZW (zakaz wędkowania z łodzi prywatnych), które można wypożyczać na przystani Koła PZW Tychy. Jezioro Paprocańskie, mimo dużej presji wypoczywających nad wodą mieszkańców okolicznych miast, jak również - po rekultywacji - znacznego zmniejszenia się pasa trzcin i oczeretów, zadziwia bogactwem fauny i flory, głównie dzięki resztkom Puszczy Pszczyńskiej rozciągającym się wokół jeziora.

Całkowita powierzchnia zbiornika:
138ha

Głębokość zbiornika:
Średnia głębokość 1,6m

Właściciel

Łowiska PZW

Kontakt

Od 1 maja do 31 października:
+48 603 778 870
+48 603 253 560

Województwo

śląskie

Polska

Typ wody

Zbiorniki zaporowe

Opłaty

Według opłat PZW

Regulamin Łowiska