Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Zestawy przelotowe
Temat dodano 2015-03-02 20:18:04

Zbliża się czas na pierwszą zasiadkę. Wiadomo że wczesną wiosną dzikie odjazdy nie są regułą czasami jest to jakieś tylko piknięcie sygnalizatora. Zastanawiam się nad poprawieniem sygnalizacji brań w tym okresie. Oczywiście zmiana ze swingerów na lekkie hangery ale zastanawiam się nad zastosowaniem zestawu przelotowego. Co do nich zdania są podzielone. Inną opcją będzie chod rig z jeżdzącym luzno przyponikiem po leaderze. Zawsze miałem obiekcje o zbyt wczesne lub pózne podcięcie ryby na takim zestawie. Macie jakieś sugestie?

Odpowiedź dodano 2015-03-02 21:13:26

Późna jesienią łowiłem na przelotowy zestaw, i miałem brania, i tak jak piszesz były to pojedyncze piknięcia, ale ryba się zacinała. Dzisiaj właśnie przed chwilą wróciłem z krótkiej zasiadki i też łowiłem przelotowo, jak dla mnie na takie pory zestaw przelotowy najlepiej spełnia zadanie. Oczywiście dzisiaj ryb nie było :)

Odpowiedź dodano 2015-03-02 22:00:03

dajesz jakiś leader typu leadcore lub fluorocarbon? Przelot robisz z użyciem bezpiecznego klipsa ?

Odpowiedź dodano 2015-03-02 23:47:00
Moim zdaniem lepszy będzie z ciężarkiem centrycznym a przed krętlikiem na leaderze (u mnie leadcore) śrucina. Ja stosuję swingery bo jego ciężar wstepnie zacina rybę. Taki zestaw ja stosuję.
Odpowiedź dodano 2015-03-03 07:21:00

 Cześć,

Przelotowe zestawy dość często  stosuje, nie tylko w zimnej wodzie kiedy karpie pobierają pokarm bardzo anemicznie, są nieco otępiałe.

W zależności od warunków nieco modyfikuje montaż.

Na fluocarbonie montuje ciężarek przelot, za nim  od (5 cm do 30 cm) do docięcia zakładam mały  ciężarek nie pamiętam jak to się nazywa fox ten z gumką stosowany do pop up’ów. Działa jak stoper a ponadto przylega z fluocarbonem do dna.

Często też na przyponie zakładam mały ciężarek, łezkę z otworem ,powoduje to że haczyk nie jest tak szybko wypluwany gdy ryba stoi w miejscu. Delikatnie  napina przypon jak haczyk leży na wardze a rybka ma większy problem go wypluć. Ciężarek przelotowy rybka nie odczuwa większych oporów. Dopiero jak się ruszy stoper zatrzyma ciężarek i następuje docięcie. Można też siedzieć przy wędkach i tak jak to przy sprężynie zestaw przelotowy i delikatnie ustawiony hanger i kwitować zacieniem każde branie .Pewnie nieraz było by to bardziej skuteczne. Ale … . raczej rzadko siedzę przy wędkach. Raczej nie jeżdżę na jednodniowe zasiadki przeważnie dłużej, i teko typu działania były by dość dla mnie uciążliwe.

A co do wstępnego docięcia przez swingera to osobiście wydaje mi się to raczej mało możliwe. Tym bardziej jak ktoś łowi troszkę dalej, nie pod nogami a dodatkowo na żyłkę.  Zanim będziemy mieć reakcje na swingerze to już jest akcja mocno w toku. Może to jakoś działac przy mega napiętym swingerze i napiętej żyłce, ale to też troszkę wtedy kłuci się z delikatnym montażem i przelotem. Ponadto do swingera jak idzie żyłka to jest złamana na przelotkach to też tarcie i pewnie wszyscy widzieliście po żyłce przed szczytówką że już coś się dzieje a swinger i sygnalizator, nic cisza.

 

Odpowiedź dodano 2015-03-03 08:25:32

Montuje na fluorocarbonie, bez bezpiecznego klipsa. Tylko ciężarek przelotowy i tyle.

Odpowiedź dodano 2015-03-03 21:27:45

Dzięki za sugestie. Jeden zestaw będzie na leaderze z fluorocarbonu z centrykiem foxa i zderzakiem jak pisał Łukasz. Równolegle będe próbował na zestaw helikopterowy z chod rigiem