Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Aktualność

2014-07-09

I Zawody karpiowe Towarzystwa Wędkarskiego Nowiny

Kameralna impreza, która odbędzie się nad pięknym zbiornikiem Zgórsko.

Pierwotnie Kamieniołom Zgórsko-Nowiny był kopalnią wapienia dewońskiego, położoną na terenie gminy Sitkówka-Nowiny.

Kamieniołom był własnością braci Goldferbów pochodzenia żydowskiego. Eksploatację wapienia rozpoczęto tu w 1928 roku, wydobycie odbywało się w sposób ręczny.

Pracę wprowadzono w systemie zmianowym, zakład zatrudniał 50 pracowników.  W okresie międzywojennym surowiec pozyskiwany w kopalni służył do produkcji tłucznia, po wojnie kopalnia pracowała głównie na potrzeby przemysłu wapienniczego i cementowego.

Od 1966 roku kamieniołom był miejscem wydobycia surowca wapienniczego dla powstałych Zakładów Cementowo-Wapienniczych. Do 1988 roku w kamieniołomie prowadzono eksploatację w dwóch piętrach po 20 metrów każdy, lecz następnie zaniechano jej z uwagi na wysokie koszty wydobycia.

Kamieniołom został zamknięty w 1990 roku i zalany wodą.

Zbiornik wodny na miejscu dawnego wyrobiska ma głębokość 5 metrów i zajmuje powierzchnię 11 hektarów. Brzegi są strome, wysokie i trudno dostępne. Od strony wschodniej znajduje się dojazd zakończony cyplem o długości ok. 40 metrów.

Obecnie zbiornik należy do Cementowni Nowiny, ale dzierżawi je Towarzystwo Wędkarskie "Nowiny".Zawody będą rozgrywane w formule drużynowej - na zawodników czeka osiem stanowisk.

Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 9:00 11 Lipca - zakończenie zawodów o godzinie 12:00 w dniu 13 Lipca.


Pełna relacja z zawodów już w poniedziałek, wszystkim zawodnikom życzymy powodzenia.

Sponsorem tej wspaniałej rywalizacji jest:

 

Polecane aktualności