Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Aktualność

2018-08-04

Kolor a smak

Kasia Kozłowska w bieżącym wydaniu Świata Karpia postanowiła wziąć na warsztat temat kolorowych ziaren. O ile żółta kukurydza nie jest niczym niezwykłym to czerwona czy czarna można okazać się ciekawą alternatywą. Zapraszamy do lektury. 

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotowała Kasia? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Karpia 4/2018, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.   


POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ NA SWÓJ TELEFON
Aplikacja Android - >>> TUTAJ<<<
Aplikacja iOS - >>> TUTAJ <<< 
 


Fragment artykułu:
Od dłuższego czasu nurtował mnie temat stosowanych przez wędkarzy przynęt. Co tak naprawdę jest istotniejsze dla naszych ukochanych karpi? Kolor czy smak? Aby się przekonać, po prostu postanowiłam to sprawdzić. Uzupełniłam więc swoje stany ziaren o całkiem nowe kolory, które zmodyfikowałam smakowo według mojego uznania. I z tak przygotowanymi produktami wybrałam się na kilka okolicznych łowisk.

Przeglądając oferty sklepów, możemy natrafić na rozmaite kolory, rodzaje, wielkości i smaki ziaren, które są gotowe do bezpośredniego użycia na włosie. Możemy się również wyposażyć w suche ziarna, które dostępne są w wielu barwach. Podczas wizyty w jednym z czeskich sklepów karpiowych moją uwagę przykuły gotowe i zabarwione ziarna kukurydzy. Były tam między innymi: czerwień – truskawka, amarantowy – malina, fiołkowy – czosnek z miodem, brązowy – wątroba, pomarańczowo-czerwony – kiełbasa oraz fiolet – śliwka z rumem. Nie byłabym sobą, gdybym opuściła sklep bez zakupu tych ciekawych dla mnie nowinek. Po powrocie do Polski postanowiłam poszukać również suchych, kolorowych ziaren. Po długim czasie natrafiłam na znaną każdemu żółtą kukurydzę, jak również pomarańczową, czerwoną, a nawet czarną. Następnie znalazłam łubin oraz mało popularne ziarna klonu.

Polecane aktualności