Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Aktualność

2019-03-11

Sygnalizatory Prologic K3 - nowość

Dla wędkarzy luty i marzec to czas przygotowań. Już za chwilę wystartuje kolejny sezon nad wodą. Wielu z nas chce być do niego dobrze przygotowanym. Podobnie myślą producenci sprzętu wędkarskiego. Kto nie przespał zimowego snu ten może liczyć na nagrodę w najbliższych miesiącach.  

Sporą reprezentację nowości w tym roku ma segment elektroniki wędkarskiej, a dokładniej sygnalizatory brań. Przypatrując się im, dochodzimy do wniosku, że o sukcesie może decydować marka firmy, design i jakość wykonania.

Oczywiście między innymi na to postawiła firma PROLOGIC wypuszczając na rynek w Europie sygnalizatory z nowej rodziny K3 Bite Alarm. Firma puszcza też przy okazji oko do miłośników Bruca Wayna, ale o tym parę słów trochę później.

Przygotowania do tego momentu trwały ponad dwa lata. Wielokrotnie wspominaliśmy, że na tak długie testowanie i dopracowywanie szczegółów mogą sobie na dzisiejszym rynku pozwolić nieliczni. Tak długie testy zwiększają szanse na bezawaryjne użytkowanie sygnalizatorów nad wodą i w naszej ocenie mogą wpływać na zaufanie klienta do produktu.

Głównym celem firmy było zaprojektowanie w pełni wodoodpornych i kompaktowych sygnalizatorów, które będą po prostu niezawodne. Czy tak będzie? Zakładamy, że tak. Warto pamiętać, że jednym one mogą się podobać a innym nie, ale w redakcji nie pamiętamy by kiedykolwiek Prologic wypuścił na rynek nieprzetestowany przez swój team sprzęt.

Z czego wykonane zostały sygnalizatory K3?
Mówiąc w skrócie, z trzech różnych materiałów, które razem stanowią zgrany zespół. Korpus wykonany jest z połączenia wysokiej klasy stopu aluminium, elementów wycinanych z włókna węglowego 3K i bardzo wytrzymałego nylonu. Taki zabieg zmniejsza wagę tam, gdzie to możliwe, przy zachowaniu ogólnej wytrzymałości i trwałości. Wszystkie sygnalizatory są dostarczone ze standardową czarną uszczelką i uszczelką dopasowaną do koloru diody sygnalizatora.

Projektantom zależało by sygnalizatory były wodoodporne. Udało się to uzyskać dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji. Czym jest klasa wodoodporności IPX6? To nic innego jak całkowite zabezpieczenie przed strumieniem wody płynącej z różnych kierunków z wydajnością do 100 litrów na minutę. Innymi słowy, gdybyście chcieli utopić i unieruchomić sygnalizator, to się nie uda.
Z technicznych ciekawostek warto zauważyć brak regulacji tonu. Jak informuje producent zrezygnowano z tej opcji w celu zmniejszenia ogólnych rozmiarów produktu i maksymalizacji żywotności baterii. W testach pozwoliło to na zastosowanie mniejszego i bardziej efektywnego energetycznie głośnika.

Czego zatem możemy oczekiwać po nowej rodzinie sygnalizatorów K3?
Urządzenie posiada cztery poziomy głośności (w tym tryb cichy) i pięć stopni czułości. Możemy także załączyć chwilowy tryb cichy (30 sekund). Do każdego z sygnalizatorów podepniemy 2 dedykowane do tej serii hangery. A sygnał brania będzie widoczny na centralce w maksymalnej odległości 150 metrów. Sygnalizatory z tej serii zasilane są dość nietypowo, bo pojedynczą baterią CR2 3V. Jak możemy przypuszczać, rezygnacja z regulacji tonów i bardzo mocna bateria znacznie wpłyną na czas użytkowania sygnalizatorów nad wodą.

Każdy z trzech zawartych w zestawie urządzeń posiada swoje ochronne etui. Patrząc na sygnalizatory z przodu nie możemy oprzeć się wrażeniu że projektował je zagorzały fan Batmana. Jesteśmy ciekawi czy tylko na nas zrobiło to takie wrażenie? Wrażenie, dodajmy bardzo pozytywne.

Nie powiedzieliśmy jeszcze nic o centralce.
Posiada taką samą solidną konstrukcję jak sygnalizatory i maksymalnie może obsłużyć ich 6. Centralkę możemy przyczepić do namiotu za pomocą specjalnego magnesu (znajdującego się w komplecie). Tym samym posłuży jako podręczna latarka biwakowa. Latarka włączy się także samoistnie, kiedy urządzenie wykryje bieg wędkarza.

Centralka pracuje w oparciu o pięć poziomów głośności w tym cichy z wibracjami. Do dyspozycji mamy także dźwięki czterech różnych tonów. Komunikacja z sygnalizatorami to wspomniane wcześniej, maksymalne 150 metrów. Ciekawostką jest składana i wymienna antena. Urządzenie zasilane jest trzema standardowymi paluszkami i oczywiście możemy je zabezpieczyć ochronnym pokrowcem.

Podsumowując
Rodzina sygnalizatorów K3 wraz z peryferyjnymi akcesoriami to nowa propozycja PROLOGICA. Jak można było się spodziewać niczego nie pozostawiono tu przypadkowi. Każdy element tej układanki został przemyślany. Poziom wykończenia jak i użytych materiałów to jak zwykle wizytówka producenta. Na koniec cena. Kryterium, które dla wielu ma spory wpływ na decyzje o zakupie. Za zestaw K3 Bite Alarm Set 3+1 zapłacimy około tysiąca złotych.

Galeria

Polecane aktualności