Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Bieżące wydanie
Ocena

Bianca Venema - życie wśród karpi

Bianca Venema to wybitna, holenderska wędkarka karpiowa, która osiągnęła niesamowite wyniki. Jestem pewna, że większość karpiarzy marzyłaby o tym, by móc chwalić się takimi sukcesami jak ona. Zapraszamy na wywiad z tą wspaniałą karpiarką.

Jesteście ciekawi całego wywiadu, który przygotowała Kasia? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Karpia 6/2020, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Ta przedstawicielka płci pięknej ma na swoim koncie setki ryb powyżej 20 kilogramów, kilka okazów powyżej 30kg, a waga niektórych była bliska 40 kilogramów.
Z pewnością jednym z jej największych osiągnięć było zajęcie pierwszego miejsca w największych i najbardziej prestiżowych zawodach karpiowych na świecie – World Carp Classic w 2013 roku. Jest ona również konsultantką znanych i cenionych na całym świecie marek – Dynamite Baits, Carp Spirit, Deeper, Wiley X. Oprócz tego jest również konsultantką w The Carp Specialist, czyli holenderskim biurze podróży wędkarskich. My poznamy dziś bliżej wędkarskie sekrety Biancy.

Witaj Bianca, na początku chciałabym Ci pogratulować tak licznych sukcesów oraz podziękować za to, że zgodziłaś się odpowiedzieć na kilka pytań.
Przede wszystkim każdego interesuje chyba, jak zaczęła się Twoja przygoda z wędkarstwem karpiowym?

Wędkarstwa nauczył mnie mój tata. Zawsze było ono ukochanym sportem w mojej całej rodzinie, śmiało można rzec, że była to rodzinna tradycja. Może to zamiłowanie odziedziczyłam po prostu w genach. Kiedy miałam 3 latka wybrałam się pierwszy raz na ryby. Łowiłam wtedy nad holenderską rzeką IJssel przy użyciu bambusowego kija. Było to hobby zupełnie odmienne niż inne „dziewczęce” zainteresowania. Od razu się w nim zakochałam. Na początku spędzałam bardzo dużo czasu łowiąc przy użyciu bata na małych stawach i kanałach, następnie spróbowałam feedera na rzekach i kanałach, aż w końcu zasmakowałam wędkarstwa karpiowego.
Doskonale pamiętam dzień, kiedy złowiłam swojego pierwszego karpia, miałam wtedy około 10 lat. Pamiętam, że byłam wtedy pod wielkim wrażeniem jak silnymi zwierzętami są karpie. Od tamtego momentu starałam się poświęcać jak najwięcej czasu na łowienie właśnie tych ryb, ponieważ sprawiało mi to ogromną przyjemność. I tak zostało do dziś.

Wygrałaś największe i najważniejsze dla karpiarzy zawody na świecie – World Carp Classic oraz posiadasz sporo osiągnięć na swoim koncie. Jak to robisz? Jaki jest Twój sekret by stać się tak dobrym karpiarką?

Prawdę mówiąc nie mam żadnego sekretu. W dużej mierze jest to po prostu szczęście związane często z wylosowaniem dobrej miejscówki, a później dobraniem odpowiedniej taktyki. Dużą rolę odgrywają także sponsorzy, którzy dostarczają nam najlepszy sprzęt, smakołyki, ubrania, okulary, czy też masę innych rzeczy, które są bardzo pomocne podczas wędkowania.

Nigdy jednak nie zapomnę tego co działo się przed kilku laty nad włoskim jeziorem – Lago di Bolsena. Była to XV edycja zawodów World Carp Classic, które po raz drugi rozegrały się nad gigantyczną wodą – Lago di Bolsena we Włoszech. Jego powierzchnia wynosi około 114,5km2, a głębokość dochodzi aż do 140 metrów!
W tamtej edycji wystartowało 140 zespołów z całego świata. Wspólnie z Lizette łowiłyśmy na stanowisku numer 62.Udało nam się znaleźć karpie w wielu miejscach – w niektórych z nich karpie bytowały, a przez inne po prostu przepływały.
Udało nam się je złowić z przeróżnych głębokości – 6, 8, 12 metrów.
Uważam, że ważne jest, by po znalezieniu karpi regularnie je donęcać aby nie opuściły naszej miejscówki.
Ważne jest także odpowiednie przygotowanie. Przed startem w zawodach bardzo intensywnie trenowałyśmy. Spędziłyśmy ponad 900 godzin nad różnymi łowiskami, między innymi nad hiszpańską rzeką Ebro, czy też tytułowym włoskim jeziorem co dało nam możliwość lepszego poznania tej wody.
Podczas trwania zawodów złowiłyśmy w sumie 46 karpi, jednak 40 liczyło się do klasyfikacji generalnej (liczą się karpie powyżej 5kg). Taka ilość ryb pozwoliła uzyskać nam wynik końcowy 366,5kg, kiedy zespół z drugiego miejsca uzyskał wynik 192,9kg – ponad 170kg różnicy. W ten sposób udało nam się uzyskać rekordowy wynik w historii zawodów.
Myślę, że dobre przygotowanie i praca zespołowa to klucz do sukcesu.


Z artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda kariera profesjonalnej wędkarki karpiowej
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.