Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Bieżące wydanie
Ocena

Echosonda – niezastąpiony sonar nad wodą

Zawsze marzyłam by posiadać w swoim arsenale profesjonalną echosondę wędkarską. Pierwszy egzemplarz jaki miałam nie był mobilnym modelem. Do jego użycia potrzebny był środek pływający. W późniejszym czasie wśród mojego sprzętu zamieszkała echosonda Deeper Pro+ oraz topowa wśród echosond zarzucanych – Deeper Chirp+!

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotowała Kasia? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Karpia 2/2020, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Dlaczego warto wybrać Deepera Chirp?
Deeper jest pierwszą i jedyną mobilną echosondą na świecie, która posiada tak zaawansowane technologie. Oznacza to, że jesteśmy zwolnieni z dodatkowych wydatków na łódź czy ponton, akumulator, ładowarkę do niego i innych nietanich akcesoriów. Do jego użycia potrzebujemy jedynie wędkę oraz aplikację, którą pobieramy na naszego smartfona. Ta pionierska „magiczna kula” posiada wbudowany GPS oraz łączność Wi-Fi, oraz jak już sama nazwa modelu nas informuje – używa najbardziej zaawansowaną technologię, czyli CHIRP! Tradycyjny sonar wysyła jednorazowy impuls o pojedynczej częstotliwości. Echosonda CHIRP (ang. Compressed High Intensity Radiated Pulse) wysyła ciągły strumień częstotliwości, od niskich do wysokich, dlatego jej odczyty są znacznie wyraźniejsze i charakteryzują się wyższą rozdzielczością w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami tego typu. Warto również wspomnieć o 5 letniej gwarancji produktu, która jest wielki atutem. To urządzenie pomimo swoich niewielkich rozmiarów potrafi zdradzić nam wiele sekretów na temat danej miejscówki:

Głębokość i odległość (w przypadku tego modelu jest to 100 m głębokości i 100 m odległości)
Separacja celu na poziome 1 cm
Dokładność na płytkiej wodzie (od 15 cm głębokości)
Wbudowany odbiornik GPS
3 częstotliwości wiązki zwiększające wszechstronność (47°/ 16°/ 7°)
Temperaturę wody
Rodzaj i strukturę dna
Możliwość tworzenia map batymetrycznych z łodzi lub brzegu

Jak już wspominałam wcześniej do nowej echosondy nie potrzebny nam akumulator. Po odkręceniu górnej części ukaże nam się wnętrze echosondy, gdzie pod specjalną silikonową zaślepką znajdziemy wejście mikro USB służące do ładowania.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zalety Deepera CHIRP+
  • Jak się nim posługiwać i jak interpretować odczyty
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.