Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Bieżące wydanie
Ocena

Karpie na minusie cz.2

Kiedy zabierałem się za pisanie drugiej części artykułu o łowieniu zimą, duża część znajomych miała już za sobą pierwszą zasiadkę. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że była to połowa lutego!

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował Łukasz? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Karpia 3/2020, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Dawniej, o tej porze za oknami mieliśmy mnóstwo śniegu i łowienie było po prostu niemożliwe. Ocieplenie klimatu sprawiło, że oprócz nocnych przymrozków, które także są coraz rzadsze, możemy praktycznie łowić cały rok, z czego bardzo się cieszę, zresztą pewnie podobnie jak większość z Was. W ostatnim tekście opowiedziałem Wam pokrótce jak przygotować się do zasiadek w tej najzimniejszej porze roku jaką jest zima. Nie jest to sprawa prosta, ale jeśli wszystko dobrze przemyślimy, odpowiednio przygotujemy to z powodzeniem możemy spędzać czas nad wodą. W drugiej części postaram się skupić na samym łowieniu, strategii nęcenia i odpowiedniej taktyce.

Gdzie łowimy zimą...
Jeśli tylko naszych ulubionych zbiorników nie skuje lód, to możemy próbować łowić karpie praktycznie wszędzie. Dla osób lubiących łowiska komercyjne, problemem może być ich zamknięcie, ponieważ niektórzy właściciele wychodzą z założenia, że ryby po prostu powinny odpocząć. Wody PZW są dostępne przez cały rok.
Ja zawsze powtarzam, kto nie próbuje ten nie łowi. Nad wodą zawsze wydarzyć się może wszystko.
Żeby zwiększyć swoje szansę wiele osób wybiera łowiska, które bardzo dobrze zna. Nie ukrywam, że jest to dobre rozwiązanie, bo po pierwsze wiemy, co sprawdza się w danej wodzie, a po drugie łatwiej, a przede wszystkim szybciej wiemy, które miejsce wybrać. W tych najchłodniejszych okresach z tym ostatnim elementem, czyli wyborem miejsca bywa różnie i ryby potrafią nas zaskoczyć, ale dzięki temu ewentualny sukces jeszcze bardziej cieszy.
W teorii zimą ryb szukamy w najgłębszych miejscach. Jeśli zbiornik jest płytki i mamy wiedzę o jakichś zagłębieniach, rowach, czy spadach to zazwyczaj tam wędruje zestaw.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak namierzyć karpie w zimowej wodzie
  • Jak skusić je do brania
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.