Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Bieżące wydanie
Ocena

Karpie na minusie

Okresy późnojesienne czy zimowe to te, których my karpiarze nie lubimy najbardziej. Związane jest to głównie z warunkami atmosferycznymi, które sprawiają, że ze względu na spadek temperatury wody ryby coraz słabiej żerują. Do kiedy w takim razie mamy szansę na przechytrzenie karpia z zimnej wody?

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował Łukasz? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Karpia 1/2020, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Pamiętam, jak zaczynałem swoją przygodę z karpiami, a było to w połowie lat 90. Sezon kończyłem zazwyczaj we wrześniu lub na początku października. Było to spowodowane głównie opinią, która utarła się wśród wędkarzy, że karpie żerują tylko w temperaturze wody przekraczającej 10 stopni Celsjusza. Pierwsze przymrozki sprawiały, że wędki wędrowały do piwnicy. Nie było wtedy przede wszystkim odpowiedniego sprzętu, który zapewniłby komfortowe łowienie. Mam tutaj na myśli namioty wykonane z dobrych materiałów, posiadające dodatkowo narzutę czy podłogę. Nie wspomnę już o śpiworach, łóżkach karpiowych czy piecykach. Podobnie sprawa wyglądała z ubraniami. Ubierałem się na cebulkę i kładłem w turystycznym namiocie na materacu, później łóżku polowym i tak próbowałem przechytrzyć jesiennego karpia. Teraz wszystko wygląda zupełnie inaczej. Sezon dla mnie trwa cały rok i jeśli tylko woda nie zamarznie, próbuję złowić karpia. Zanim jednak przejdziemy do samego łowienia, musimy pomyśleć najpierw o sobie.

Przygotowanie
Zanim zdecydujecie się łowić w warunkach, gdy temperatura otoczenia spada poniżej zera, musicie się odpowiednio przygotować. Pamiętajmy, że żyjemy w XXI wieku i to, czego nie mogliśmy dostać w latach 90. jest teraz dostępne i to w bardzo przystępnych cenach. Przede wszystkim bardzo istotną rolę pełnią ubrania termoaktywne, które zapewniają nam utrzymanie ciepłoty ciała, a co najważniejsze są oddychające. Nie musimy już zakładać trzech koszulek i czterech koszul flanelowych. Kiedy wszystko dookoła nas będzie wilgotne i zimne, wodoodporne spodnie i kurtka spowodują, że poczujemy się komfortowo. Na taką zasiadkę musimy koniecznie zabrać namiot z narzutą i wpinaną podłogą, najlepiej na suwak. W miejscach, gdzie nie można używać namiotów z podłogą, warto pod nim rozłożyć grubą folię, która dodatkowo odizoluje nas od podłoża.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak przetrwać zimową zasiadkę
  • Jak się do zimowej zasiadki przygotować
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.