Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Bieżące wydanie
Ocena

Letnie poszukiwania

Lato w pełni, a wraz z nim szczyt karpiowych zasiadek. Wielu uwielbia ten okres, choć część z braci wędkarskiej wyczekuje jesieni i spokoju nad wodą. Generalnie lubię obydwie pory roku, choć nie da się ukryć, że wizja ciepłych nocek, bez palników i grubych śpiworów dodatkowo motywuje mnie do wędkowania latem.
 

Jak przygotować się do takiej zasiadki, gdzie szukać ryb i jakie zestawy przywiązać? Mam nadzieję, że lektura tego tekstu ułatwi wam letnie karpiowanie.
Sprzęt
Grunt to dobre przygotowanie sprzętu. Latem jesteśmy w szczycie sezonu, przez co ryby chętnie i agresywnie pobierają pokarm. Co prawda nie są to jeszcze jesienne zapasy, jednak ryby w tym okresie są dość aktywne. Wysokie temperatury otoczenia przyspieszają metabolizm i dzięki temu ilość pobieranego pokarmu jest większa niż wiosną czy późną jesienią. Podczas letnich eskapad stawiam na sprawdzone zestawy. O ile wiosną eksperymentuję z małymi hakami i przynętami, to teraz zazwyczaj stosuję większe rozmiary (nr 4 i 6, sporadycznie 2) oraz przynęty złożone z pokaźniejszych kulek. Jestem zwolennikiem bałwanków i łowię na nie praktycznie cały rok. Jedynie zmienia się rozmiar - od 2x12 po 3x20. Tak też jest latem. Standardem dla mnie stają się przynęty złożone z 2x20 czy 18 i 20 mm.

 

Z artykułu dowiesz się:

  • jak z powodzeniem łowić karpie latem
  • jakie przynęty są skuteczne latem na karpie
  • czy jest coś takiego jak "letni sprzęt karpiowy"?
  • dlaczego obserwacja wody o świcie jest tak ważna
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.