Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Bieżące wydanie
Ocena

Zawody rzutowe od kuchni, czyli zasady sportowej rywalizacji cz. 1

Rzutowe zawody wędkarskie (w karpiowaniu) jednych pociągają, inni stronią od nich jak od ognia. Nieważne, do której grupy się zaliczacie warto poznać zasady, które nimi rządzą, choćby po to, żeby wiedzieć z czym to się je, i czy faktycznie jest to rywalizacja odpowiednia dla Was

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował Paweł? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Karpia 5/2020, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Zawody rzutowe, jak i każde inne w dziedzinie karpiarstwa mogą się różnić od siebie wieloma czynnikami. Najbardziej zależne jest to od specyfiki łowiska, które wymusza już na samym początku pewne obostrzenia, ale też od samych zasad, czyli regulaminu organizatora. Czytając od wielu miesięcy wpisy na forach internetowych i FB, postanowiłem przybliżyć czytelnikom, na czym polegają i gdzie tkwi różnica w sportowych zawodach typowo rzutowych, wg regulaminu federacji FIPSED, która to organizuje Mistrzostwa Świata w każdej dyscyplinie wędkarskiej.

Regulamin tej federacji jest bardzo szczegółowy i zawiera wiele punktów. Począwszy od samej organizacji i przygotowań zawodów, poprzez sędziowanie, skończywszy na wyłanianiu zwycięzców. Każdy organizator, który decyduje się rozegrać zawody bazując na tym regulaminie może w dowolny sposób dopasować swój zbiornik pod ten regulamin i skonfigurować tak przepisy, aby zdały egzamin na danym akwenie. Jednakże wiele podstawowych zasad, na wielu topowej rangi zawodach jest sztywnych i nikt od nich nie odbiega, dbając o poziom i jak największą zbieżność z regulaminem sportowym.

Zaczynając od podstaw samego podzielenia zbiornika i drużyn. Najczęściej stosowana jest zasada 3 sektorów. Drużyny są w zależności od zawodów dzielone na 3 ekipy, lub z braku możliwości pojedyncze ekipy zajmują stanowiska w odpowiednio wylosowanych sektorach. Koncentrując się na pierwszym przypadku, który obowiązuje na Mistrzostwach Świata, jedna drużyna składa się z min 6 osób, które dzielone są jak wspomniałem wcześniej na 3 ekipy. Najpierw wpisywane są na karcie losowania składy osobowe poszczególnych ekip, następnie losowana jest kula z podziałem sektorów dla danych ekip. Kiedy już wiemy, jakie sektory zajmą poszczególne teamy, wówczas losowana jest następna kula z algorytmem ustalonym wcześniej przez organizatora pokazująca, która ekipa zajmie jakie stanowisko w danym sektorze. Jest to bardzo sprawiedliwe losowanie, ponieważ jeśli jedna ekipa nie będzie miała szczęścia to pozostałe na podstawie punktacji wspólnej mogą wypracować dobry wynik dla całej drużyny.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak odbywają się zasady wg. regulaminu FIPSED
  • Jak się do nich przygotować
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.