Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

ŁowiskaWłaściciel: Łowiska PZW
Typ wody: Zbiorniki zaporowe
Województwo: śląskie
Kontakt:

Od 1 maja do 31 października:
+48 603 778 870
+48 603 253 560

Opłaty:

Według opłat PZW

Stanowiska:

Wędkowanie z wynajętych łodzi lub z brzegu

Ocena: 0,0 | Ilość ocen: 0 | Zaloguj się aby oceniać!

Zbiornik Paprocany

Jezioro Paprocańskie, zwane także Paprocany, to zbiornik zaporowy na rzece Gostynce, w dorzeczu Wisły. Zbiornik usytuowany jest na obrzeżach aglomeracji śląskiej. Północnym brzegiem zbiornik styka się z dzielnicami mieszkaniowymi Tychów, sam leży jednak w sercu dawnej Puszczy Pszczyńskiej.

Paprocany są jednym z najlepiej zagospodarowanych zbiorników w regionie. Dzierżawcą zbiornika, na mocy Uchwały Rady Miasta Tychy, jest Koło PZW Tychy. Koło opiekuje się zbiornikiem, zajmuje się także jego zarybianiem. W północno - wschodniej części zbiornika znajduje się ośrodek wypoczynkowy MOSiR oraz przystanie żeglarskie, a także wypożyczalnie sprzętu pływającego - jest to teren szczególnie mocno oblegany przez spacerowiczów i plażowiczów w okresie letnim. Vis-a-vis ośrodka, na brzegu północno - zachodnim, znajduje się Rybaczówka PZW Tychy wraz z wypożyczalnią łodzi wędkarskich (na zbiorniku obowiązuje zakaz wędkowania z łodzi prywatnych). Tuż za Rybaczówką położona jest tzw. "dzika plaża". Im dalej na południe i zachód, tym bardziej brzegi zbiornika oddalają się od cywilizacji, przechodząc z nadbrzeżnego pasa trzcin i oczeretów w pas wysokich traw wdzierających się w las. Na północnym brzegu jeziora znajdują się parkingi. Wokół całego zbiornika biegnie ścieżka, którą można się dostać praktycznie w każdy zakątek linii brzegowej.
Akwen słynie przede wszystkim z dużej ilości szczupaków oraz ogromnych, okazowych karpi. Częstą zdobyczą są duże leszcze, liny i płocie. Amatorzy ryb drapieżnych mogą śmiało zapolować także na suma, a dzięki zarybieniom, również na bolenia. Wędkowanie na jeziorze nie jest łatwe, choć 8 - kilogramowe szczupaki oraz 10 - kilogramowe karpie i amury nie są tu rzadkością. Zbiornik jest płytki, co nie ułatwia wędkowania. Na Paprocanach wędkować można jedynie z łodzi PZW (zakaz wędkowania z łodzi prywatnych), które można wypożyczać na przystani Koła PZW Tychy. Jezioro Paprocańskie, mimo dużej presji wypoczywających nad wodą mieszkańców okolicznych miast, jak również - po rekultywacji - znacznego zmniejszenia się pasa trzcin i oczeretów, zadziwia bogactwem fauny i flory, głównie dzięki resztkom Puszczy Pszczyńskiej rozciągającym się wokół jeziora.

Całkowita powierzchnia zbiornika:
138ha

Głębokość zbiornika:
Średnia głębokość 1,6m


Mapa dojazdu
Galeria zdjęć
2013-12-21 23:36:37 | redakcja
Dziękujemy za korektę kolego Pawlos.
2013-12-21 21:57:07 | Pawlos
* województwie śląskim, na Górnym Śląsku
2013-12-21 21:55:34 | Pawlos
Wystąpiła nieścisłość. Wędkowanie dozwolone również z brzegu, a nie " WYŁĄCZNIE z wynajętych łodzi". Ponadto zbiornik znajduje się w województwie górnośląskim. Miejsce przyjemne, miło spędzić czas na zasiadce czy też wybrać się na piknik rodzinny, jednak co do rybostanu nie będę się wypowiadał.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Wyszukaj

Dodaj łowisko

Portal karpiarzy - karpiowanie, FORUM karpiowe, filmy karpiowe, sklep karpiowy
© 2013-2017 AS PRO MEDIA TV&FILM PRODUCTION - Wszelkie prawa zastrzeżone

Projekt i wykonanie erykszolc.com