Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Bieżące wydanie

Jak dobrać karpiową przynętę

Karpiowanie to wspaniałe hobby, które uprawia coraz większa rzesza ludzi. Wspaniała pasja, wyprawy na łono natury, piękne widoki i przeciwnik – sprytny, trochę tajemniczy, o ogromnej sile i woli walki, który dostarcza nam wiele emocji i sowity zastrzyk adrenaliny.  

czytaj całość

Bałkańskie 41,44 kg - Andrzej Grygorowicz

Od kilku lat Bałkany, a zwłaszcza Chorwacja, stały się nowym celem wypraw polskich karpiarzy. Podobnie jest w przypadku Andrzeja Grygorowicza, który podczas wrześniowej zasiadki na łowisku Zajarki koło Zagrzebia wyholował pełnołuskiego karpia o masie 41,44 kg.  

czytaj całość

Karpie z głębin

Karpiowy sezon ma to do siebie, że szybko przemija i zanim się obejrzymy, już trzeba myśleć o pakowaniu wędek do szafy. Są oczywiście karpiarze, którzy łowią cały rok, ale jest to tylko mały procent karpiowych zapaleńców.  

czytaj całość

Zagadki zimnej wody

Późna jesień to okres, w którym panująca aura nie zachęca nas w żaden sposób do wyjazdu nad wodę. Krótkie dni oraz niska temperatura powietrza sprawiają, że złowienie karpia nie należy do najprostszych. Czy w takim razie jest w ogóle sens ruszać na zasiadkę karpiową?  

czytaj całość

Złociste karpie i jesienna integracja

Zupełna cisza nad wodami, letni gwar dawno ucichł, przyroda powoli zasypia. Nad brzegiem niewielu wędkarzy, nikt nie spaceruje, nikt nie hałasuje, nie słychać nawet ptaków. Nadszedł miesiąc, w którym co rok spędzam nad wodą kilkudniową zasiadkę – listopad. Zazwyczaj samotna, jesienna wyprawa, w tym sezonie…

czytaj całość

Trzy pory roku nad Soliną

Jest połowa listopada, a za oknem ciągle jeszcze ciepła, złota jesień. Zaledwie od paru dni temperatura nocą zaczyna spadać poniżej zera. Nad „moimi" żwirowniami karpie dopiero teraz zaczynają grupować się w głębszych rowach. Do tej pory brały z miejsc bardzo płytkich i powiedziałbym bardziej wiosennych. &nb…

czytaj całość

Pociągiem na karpie 2 - cz. 2

Za oknem dzień coraz krótszy i zdecydowanie zimniejszy. Proszę państwa, idzie zima, a ja z kubkiem gorącej kawy wieczorną porą zasiadłem do opisania drugiej części „Pociągiem na karpie”. Szczerze mówiąc - oglądając ponownie materiał - zastanawiam się, czy nie przypomnieć sobie w szczegółach te…

czytaj całość

Blanked again

Pisanie o porażkach jest niezbyt modne. Kiedy piszemy artykuł, przedstawiamy sposoby, które pozwoliły pokonać wspaniałe ryby. Od dłuższego czasu nie miałem okazji nic napisać i tym razem będzie o tym, co często nas spotyka nad wodą, czyli kiepskie efekty zasiadek.  

czytaj całość

Amurowe jesienne ostatki w rzece

Jesienne ciepłe dni podnosiły temperaturę wody w rzece, a ma ona niebagatelny wpływ na żerowanie ostatnich karpi i amurów. To piękna pora roku, ale zwiastuje koniec sezonu karpiowego. Zanim jednak zakończymy sezon i zaczniemy myśleć o jego podsumowaniu i marzyć o następnym, poświęćmy ostatnie ciepłe tygodnie na zasiadk…

czytaj całość

Dziki karp

Temat dzikiego karpia od dawna dzieli wędkarzy na tych, którzy uważają, że liczą się tylko ryby z tzw. „dzikiej wody” oraz tych, dla których miejsce połowu nie ma znaczenia, bo sprawa ma znacznie szerszy kontekst niż może się wydawać.  

czytaj całość
1 2