Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Bieżące wydanie

Pokonać samego siebie

Czasem można zauważyć, że pomimo posiadania wszystkich udogodnień nowoczesnego wędkarza, ludzie nie zawsze potrafią złowić upragnioną rybę nad wodą i często w akcie desperacji zaczynają popełniać błędy, robią głupoty, które nieuchronnie prowadzą do porażki! Dlaczego tak się dzieje?!  

czytaj całość

Precz z rutyną

Przygotowując się na kolejną zasiadkę, często ulegamy swoim przyzwyczajeniom, działamy schematycznie. Nastawiamy się na metody, przynęty i zestawy, które nam się sprawdzały. Oczekujemy że i tym razem wszystko zadziała bez zarzutu. Karpie jednak nie ulegają rutynie. Ich funkcjonowanie zależy od wielu czynników i…

czytaj całość

Karpie na sztywno

Powalone drzewa przy brzegach to pewne miejsca przebywania karpi. Jak podejść zabunkrowane w krzakach ryby, kiedy skazani jesteśmy łowić wyłącznie z brzegu? Jest tylko jeden sposób – łowienie na sztywno.  

czytaj całość

Rozmowa z Salvatore Perrone + FILM

Salvatore jest autorem świetnych filmów wędkarskich, które można obejrzeć na jego kanale YouTube. Dobry warsztat operatorski, piękne krajobrazy oraz ryby, są gwarancją udanej realizacji. Nie tylko o filmach z nim rozmawiałem. Zapraszam na interesujący wywiad.  

czytaj całość

Motywacja do działania

Wiosenne wyjazdy nad wodę to długo wyczekiwany moment. Liczymy na to, że uda nam się złowić piękne, duże ryby, ale najważniejsze jest być nad wodą i oddawać się swojej pasji. A co jeśli nie uda nam się mimo wielu starań nic złowić? Jak traktujemy niepowodzenia?

czytaj całość

Dzikie wyzwanie

Karpiowanie w dzikich jeziorach to dla mnie największe wędkarskie wyzwanie. Ta niepewność i niewiadoma, czy gdzieś w głębinach czai się karp, który może okazać się rybą życia.  

czytaj całość

24 godziny

Czy podczas krótkich zasiadek musimy być skazani na porażkę? Zdecydowanie nie! Jest jeden warunek: trzeba się do nich przygotować, dobrać odpowiednią strategię. Wtedy nawet w tak krótkim czasie możemy być skuteczni i cieszyć się z pięknych karpi na macie.  

czytaj całość

Hiszpania w słońcu i deszczu

Ostatni miesiąc w Hiszpanii minął pod znakiem deszczu, co było „dobrą wiadomością” dla wszystkich jezior, ponieważ poziom wody w niektórych prowincjach był szczególnie niski. Niezależnie od sytuacji wszędzie były zgłaszane połowy ryb, ale wielkie karpie meldowały się przede wszystkim w Extremadurze,…

czytaj całość

Karpiowa przepływanka

Podczas oglądania filmów wędkarskich w Internecie w pewnym momencie natrafiłam na jedną z produkcji bardzo dobrze znanego wędkarza - Johna Wilsona. Na filmie Brytyjczyk łowił piękne ryby przy użyciu kołowrotka centerpina. Pomyślałam sobie, czemu by nie spróbować łowić karpi w ten sposób?  

czytaj całość

Zig-Rig na głębokie wody

Jedni mówią, że za dużo przy tym roboty, inni zwracają uwagę, że sprzęt pływający wymaga potem gruntownego czyszczenia. Kolejni nazywają ten sposób „metodą ostatniej szansy”, i często tak właśnie jest. Dla mnie jest to po prostu metoda sprawdzająca się na głębokich wodach, która przy odrobinie…

czytaj całość
1 2