Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Bieżące wydanie

Frank Warwick

Ekstremalnie dalekie rzuty, doświadczenie zbierane w kilkunastu państwach świata oraz udział w największych imprezach karpiowych. Tak pokrótce można scharakteryzować naszego dzisiejszego gościa.  

czytaj całość

Wczesnowiosenne zatoczki + FILM

Osłonięte przed wiatrem i nagrzane słońcem płytkie zatoki, to chętnie odwiedzane miejsca przez budzące się z „zimowego snu” karpie. Ciepłolubne ryby w pierwszej kolejności szukają ciepłej partii zbiornika, gdzie wraz ze wzrostem temperatury nabierają coraz większego apetytu.  

czytaj całość

Gdy nie widać spławów

Chyba najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest wypatrywanie spławiających się ryb. Co do tego nikt nie powinien mieć wątpliwości. Ale co możemy zrobić w sytuacji, gdy karpie nawet nie myślą pokazać się na powierzchni wody?  

czytaj całość

Jak łowić te duże? cz. 2

W ostatnim artykule pisałem o tym, jakie miejsca i łowiska należy wybrać, by mieć szansę na złowienie dużego karpia. Jeśli mamy już ten temat omówiony, to czas przejść do kolejnych etapów i odpowiedzieć na pytania, kiedy, na co i jak.  

czytaj całość

Tajemnice wielkich wód - cz.1 + FILM

Łowienie w wielkich wodach jest całkowicie odmienne od karpiowania w kilkuhektarowym akwenie. Czym charakteryzują się takie zbiorniki i jak przygotować się do skutecznego łowienia? Lokalizacja ryb, odpowiednia taktyka nęcenia, to tylko niektóre składowe karpiowego sukcesu.  

czytaj całość

Na jaką kulkę? Praktyka a teoria + FILM

Pytanie „na jaką kulkę” przewija się na każdym forum. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, iż wywołuje to często bardzo skrajne emocje i niepotrzebne przepychanki a wręcz kłótnie o skuteczność tej jednej czy innej, jedynej kulki. Czy to ma sens ? Gdzie tu praktyka a gdzie teoria?  

czytaj całość

Amurowe zaskoczenie + FILM

Wędkarstwo to hobby, w którym nie można być niczego pewnym. Przekonałem się o tym podczas swojej ostatniej zasiadki na łowisku Eko-Farma w Żelechowie. Ponura aura, ziąb, deszcz, orkan „Ksawery”, no i... amury.  

czytaj całość

Zima na hiszpańskim półwyspie + FILM

Pod koniec grudnia 2017 r. Rada Madrytu i władze lokalne osuszyły wodę z przepływowego jeziora w Casa De Campo w samym sercu Madrytu. Prace stanowiły część nowego projektu i planowanych, niezbędnych napraw z powodu wycieku z jeziora. Karpia wówczas uznano za gatunek inwazyjny.  

czytaj całość

Ekspedycja Amazońska 2017

W listopadzie 2017 roku ruszyliśmy do Amazonii. Celem projektu „Ekspedycja Amazońska 2017 - Rio Hondo” było rozpoznanie środowiska geograficznego i przyrodniczego miejsca, które stanowi jeszcze swoistą „białą plamę” na mapie świata. Interesował nas przede wszystkim ekosystem wodny i ekosystem la…

czytaj całość

Zapomniane jeziorka

Małe niepozorne wody, ukryte gdzieś w lasach lub polach, zapomniane przez człowieka pod względem zarybieniowym i gospodarczym, kiedyś kwitły życiem teraz żyją swoim cyklem bez ingerencji człowieka. Odwiedzane rzadko bez przekonania, że są tam duże ryby. One zdołały przetrwać i urosnąć, by cieszyć oko karpiarza który po…

czytaj całość
1 2