Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Łowisko

Jezioro Brajec

Ocena

Jezioro Brajec położone jest w lesie, w dolinie rzeki Dojcy.

Brajec to polodowcowy zbiornik o rynnowym kształcie.
Cały jego brzeg porośnięty jest trzcinami. Ze względu na występujące tam rzadkie gatunki ptaków, dojazd do jeziora jest ograniczony, co zapewnić ma ciszę i odpowiednie warunki do ich rozmnażania. Najbliższy parking oddalony jest od jeziora o około 800 m i znajduje się opodal leśniczówki Krzewina. Zakaz biwakowania nad zbiornikiem uniemożliwia organizację wypadów na dłuższe zasiadki.
Jezioro systematycznie jest zarybiane

Charakterystyka zbiornika:
Pomiędzy trzcinami leży sporo powalonych drzew, szczególnie w południowej części akwenu. Dno jest żyzne (piaskowe), z lekką warstwą namułu. Jedynie północna część zbiornika, tak zwana „gardziel”, jest płytsza i w strefie przybrzeżnej o wiele bardziej zamulona. Porośnięta jest ona grążelami, a maksymalna jej głębokość to 3,5 m. Jezioro ma długość około 500 m, a jego średnia szerokość to około 160 m. Występują w nim karpie, amury, liny, leszcze, szczupaki, okonie i płocie.Zbiornik otaczają wydmy paraboliczne, które wznoszą się do wysokości nawet 30 m ponad poziom wody.

Całkowita powierzchnia zbiornika:
9,5ha

Głębokość zbiornika:
Średnia głębokość 4m
Głębokość od razu za trzcinami, w przeważającej części jeziora - osiąga wartości od 2 do 3 m.
W dalszych partiach, maksymalna głębokość wynosi 5 m, poza jednym miejscem w środkowej części zbiornika, w której głębokość osiąga 8 m.

Właściciel

Łowiska PZW

Kontakt

PZW Nowy Tomyśl

Województwo

wielkopolskie

Polska

Typ wody

Jeziora

Opłaty

Według opłat PZW

Regulamin Łowiska