Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Jesienne żerowanie. Jak dużo i czym nęcić?
Odpowiedź dodano 2015-10-18 11:16:41

Moje nęcenie o tej porze jest troche podobne do wiosennego. Jeden zestaw kładę z dużym workiem pva z drobnym i grubym pelletem kruszonymi kulkami ziarnem lekko podlane boosterem i podsypane stick mixem czy mączka rybną. Analogicznie przy wywózce rc solidna garść takiej mieszanki na zestaw. Drugi zestaw w ciężarkiem oblepionym pastą pelletową a dookoła obsypane kilkonastoma kulkami. Na nieduże zbiorniki to moim zdaniem odpowiednia taktyka. Zdecydowanie mniej towaru za to dobrej jakości. Z boosterami nie przesadzam bo w zimnej wodzie to dużo wolniej pracuje i dłużej się wypłukuje. A zbyt mocny zapach czasem odstrasza większe ryby. Poniżej 10C temperatury wody unikam już olei które przestaja pracować, świetną robote za to robi np. mleko skondensowane lub w proszku robiąc ładną smugę

Odpowiedź dodano 2015-10-23 13:51:05

U mnie ta taktyka się sprawdza. Rybki mają już trochę zwolniony metabolizm wiec uważniej wybierają to co im potrzeba. Ponieważ w tej chwili odkładają tłuszcz na zimę jako magazyn energii moje kulki są bardziej węglowodanowe niż białkowe. Węglowodany są szybko przetwarzane w energie i tłuszcz w przeciwieństwie do białek do przyswojenia których organizm potrzebuje jeszcze spalić węglowodany. Paradoksalnie więc są to kulki o bazie bardziej zbożowej na proteinach mlecznych lub sojowych bo są łatwiejsze w trawieniu niż te na mączkach rybnych. W praktyce okazało się że ostatnie brania były na najpodlejsze kulki zanętowe z decathlona kiedy na drugim zestawie moczyły się Dynamity czy starbaitsy. Za to warto by zanęta była dość zróznicowana i dobrze pracowała. W pierwszej kolejnosci szukaj jednak miejsca gdzie woda jest najcieplejsza bo to bedzie klucz do sukcesu.

Odpowiedź dodano 2015-11-19 13:01:34

Tak jak pisze kolega jonny1980. Przynęty i zanęty bogate w składniki odżywcze. Trzeba też pamiętać o tłuszczach, które w zimnej wodzie w ogóle się nie rozpuszczają, dlatego kulki zbożowe na proteinach mlecznych jak pisze kolega. I mniej zanęty do wody, mniej kulek i pelletów. Może więcej sypkiej, nawet w PVA. Czyli Stick Mixy na przykład z pokruszonymi kulkami.

Odpowiedź dodano 2018-03-16 11:44:11

dzieki za informacje i porady

Odpowiedź dodano 2019-09-06 02:19:56

 Kulki zbożowe są bardzo dobre.