Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Bieżące wydanie
Ocena

Sprzęt do nęcenia z brzegu

Nęcenie to jeden z podstawowych elementów łowienia wszelakich ryb. Jednak nas najbardziej interesują oczywiście karpie i amury. Od kilku lat bardzo popularne stało się łowienie z rzutu. Sam również po kilkuletniej przerwie wróciłem do tego stylu karpiowania. Jest to niewątpliwie bardziej wymagająca opcja, jednak wędkując na mniejszych i średnich wodach uważam, że warto po nią sięgnąć.

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował Jakub? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Karpia 5/2020, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Zdaję sobie sprawę, że ten temat dla części z Was może okazać się prosty i znany, jednak zarówno w komentarzach pod artykułami jak i na forach jest często poruszany. W związku z tym postanowiłem opisać najpopularniejsze sposoby nęcenie z rzutu i zarazem, te które samemu stosuję.

PET
Chronologicznie powinniśmy sięgnąć do pierwowzorów dzisiejszych rakiet, czyli tzw. „petów”. Osobiście nie stosuję tej metody już wiele lat, choć na początku mojej karpiowej drogi zdarzało mi się nęcić w ten sposób. PET to nic innego jak obcięty kawałek plastikowej butelki z dowiązaną żyłką lub plecionką i krętlikiem. Taki sprzęt pozwala na nęcenie przede wszystkim zwartymi, sklejonymi kulami zanętowymi. Praktycznie nie nadaje się do kulek czy luźnych ziaren oraz co istotne jest to narzędzie do nęcenia na bliskich i średnich dystansach.

Proca ręczna
Kolejna broń w arsenale karpiarza to „oldschoolowa” proca ręczna. Kto z nas nie strzelał w dzieciństwie z ręcznie robionych proc? Sądzę, że prawie każdy, więc zasada działania jest znana. Podobnie jak przy Pecie zasięg jest raczej mały (do 30-40 metrów) oraz ograniczone są możliwości w kwestii rodzaju zanęty. Ponownie powinniśmy postawić przede wszystkim na tę zwartą. Jasne, na rynku występuje wiele modeli proc oznaczonych jako do kulek, ziaren czy zanęty. Jednak mimo wszystko uważam, że jest to broń krótkiego i ograniczonego zasięgu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wybrać sprzęt do nęcenia z brzegu
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.