Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Bieżące wydanie
Ocena

Tajemnice górskich zaporówek cz. 1

Zbiorniki zaporowe należą do bardzo trudnych i wymagających łowisk. Zazwyczaj są to duże, kilkusethektarowe zbiorniki. Opisano już wiele spostrzeżeń i doświadczeń na łamach wielu gazet i portali, gdyż co karpiarz to inny punkt widzenia.

Jesteście ciekawi całego artykułu, który przygotował Przemek? Zapraszamy do najnowszego numeru e-magazynu Świat Karpia 3/2020, który jest dostępny w naszej aplikacji WYDAWNICTWO AS PRO MEDIA.

Są to wody o zgoła innej budowie i charakterystyce niż naturalne jeziora, glinianki, żwirownie, stawy. Często spotyka się w nich dużo zaczepów w postaci zalanych budowli, domów, mostów, dróg czy pniaków po ściętych drzewach. Ja chciałbym zwrócić uwagę na te mniejsze, nasze polskie, górskie zaporówki. Często nawet nie zauważamy, że to zbiorniki zaporowe. Kojarzą się raczej z długim jeziorem wśród górzystych lasów lub nawet rzeką. W rzeczywistości jest to długi, zalany wąwóz. Duże zbiorniki zaporowe potrafią dodać nam wiele ekstremalnych chwil w czasie łowienia. Górskie zaporówki, mimo że często o wiele mniejsze, to oprócz wspaniałych ryb, zaskoczyć nas mogą różnorodnością zjawisk pogodowych i dziwnych, przypadkowych zdarzeń. Porównam kilka sytuacji, które udało mi się zaobserwować, a które mogą nas spotkać na takich wodach oraz wskażę, czym się różnią od wielkich zaporówek.

Lokalizacja ryb
Na dużych kilkusethektarowych wodach najczęściej nie jesteśmy w stanie szybko odnaleźć odpowiedniego miejsca, w którym akurat będą karpie. Można powiedzieć, że wielka woda to wielkie możliwości nie tylko dla karpiarzy, ale również dla ryb. W dużych zbiornikach mają sporą różnorodność pokarmową, co zresztą wpływa korzystnie na szybki ich wzrost. Na górskich zaporówkach z racji tego, że są mniejsze, szybciej zlokalizujemy miejsca żerowania karpi. Przeważnie w takim zbiorniku w zasięgu rzutu płynie, a raczej już jest stare koryto rzeki. Jest to rzeka górska, która wpływa w wąwóz, napotykając na tamę i powstaje zbiornik.

Z artykułu dowiesz się:

  • Na co musimy być gotowi planując zasiadkę na górskiej zaporówce
  • Jak zloakizować ryby na tym specyficznym typie łowiska
Cały artykuł przeczytasz w tym numerze czasopisma Świat Suma.