Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Aktualność

2019-08-21

Czym powinny wyróżniać się naturalne kulki proteinowe?

Po pierwsze skutecznie wabić ryby. Po drugie nie szkodzić im jak i wodnemu środowisku. To dwie główne cechy nowych kulek jakie pojawiły się na rynku wędkarstwa karpiowego. Jeśli przywiązujecie dużą uwagę nad wodą do tych cech to informacje te mogą być wam przydatne.  

Extru Carp – bo tak nazywa się nowa seria kulek, swoją premierę miała na poznańskiej Rybomanii. Jest to polska, w 100% ekologiczna produkcja. W ofercie znajdziemy kulki zanętowe oraz przynętowe.

Kulki kulkom nierówne. Każdy z nas wie, że to jak pracują pod wodą, zależy od bardzo wielu czynników, tu często dotykamy tajemnicy sukcesu łowienia. Jeśli nieumiejętnie dobierzemy zanętę do warunków panujących na łowisku zmniejszamy swoje szanse na sukces.

Extru Fish poszedł o krok dalej, uwzględniając najlepsze kanony produkcji kulek i ich komponentów dołożył do tego coś jeszcze. Dbałość o zdrowe trawienie pokarmu przez ryby i bezpieczeństwo dla ekosystemu. Co to znaczy?

Znaczy tyle, że nie zjedzone przez ryby kulki po rozpuszczeniu się w wodzie pozostają bezpieczne dla ekosystemu co zostało udowodnione na innych produktach tego producenta przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że wszystkie produkty firmy powstają między innymi z najwyższej jakości wyselekcjonowanych ziaren łubinu, pełnotłustej soi, makuchów oraz ekstrudowanych roślin oleistych. W składzie są między innymi egzogenne (niezbędne dla zwierząt nienasycone kwasy tłuszczowe) i endogenne kwasy, kompleks witamin, mączka rybna, mączka z robaków oraz larw.
Co istotne producent oficjalnie zapewnia, że produkty nie pochodzą z odpadów przemysłu spożywczego i są w pełni wykonane z mieszaniny naturalnych surowców. Wszystkie użyte komponenty są wysoko strawne i wysokobiałkowe. Zawierają również świeże jaja i nie zawierają sztucznych barwników.

Pewnie zadajecie sobie pytanie czym jest ekstruzja? My też. Sprawdziliśmy. Jak podaje Wikipedia to: przetwarzanie surowców i materiałów pochodzenia biologicznego na cele spożywcze lub paszowe polegające na ich przetłaczaniu przez ekstrudery pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze (140–180 °C) do komory schładzającej. Ekstruzja poprawia strawność składników pokarmowych i zapewnia lepsze wykorzystanie surowca.

Kulki zanętowe występują w jednym rozmiarze 18 mm i dostępne są w opakowaniu 0,75 kg. Możecie wybierać w ofercie 8 różnych kompozycji smakowo zapachowych, to: Czosnek, Kałamarnica - Śmietanka Orzech tygrysi, Mączka – Robak, Extruella, Truskawka, Kokos-Rum i Squid.

Skład i kompozycja EXTRU CARP a także użyte do produkcji komponenty są bezpieczne dla samych ryb, ale co bardzo istotne, także dla innych wodnych organizmów. Taka deklaracja jak również naukowa ekspertyza ichtiologów i speców od biologii wodnej dla naszej redakcji jest sygnałem, że w Polsce pojawiają się firmy, które prowadzą współpracę z ośrodkami badawczymi i podnoszą świadomość wędkarzy w tym zakresie. Takim działaniom możemy jedynie przyklasnąć.

Firma wypuściła na rynek również dwie inne linie. To Extru Fish i Extru Method Feeder. Produkty różnią się od siebie składem i kompozycją. To co je łączy to naturalne bazy surowców.

Extru Carp w swym składzie posiada między innymi: ekstrudowane ziarna zbóż, ekspandery oleiste, całe świeże jaja, proteiny mleczne, witaminy, kompleksy aminokwasów egzo i endogennych, omega 3, zioła, przyprawy, stymulatory apetytu i hydrolizaty białkowe. To wzorcowy skład dobrany pod kątem upodobań ryb karpiowatych.

Co to znaczy w praktyce? Dla przykładu, kulki kokos-rum bazują na wiórkach kokosowych przełamanych rumem, dodatkowo wzbogacono je kwasami amino plus omega, ponieważ karpie w pierwszej kolejności wyczuwają kompleksy amino, w drugiej białka i w trzeciej betainę.

Szczegółowy skład Extru Carp:

 • Białko - 30 %
 • Tłuszcz - 10 %
 • Wapń - 1 %
 • Włókno - 2,2 %
 • Fosfor - 0,5 %
 • Sód - 0,11%

Gramatura opakowania to 0,75 kg. Kulki pakowane są do woreczków strunowych utrzymanych w czerwono czarnej kolorystyce. Dostępne są również kulki przynętowe, wykonywane z tych samych składników. Ich wybór jest odzwierciedleniem smaków głównej linii. Dostępne są w następujących smakach:

 • Kałamarnica, śmietanka
 • Orzech tygrysi
 • Mączka – robak
 • Extruella
 • Truskawka
 • Kokos-rum
 • Squid

Kuchnia karpiowa Extru Carp to przede wszystkim zdrowa ekologia i 100% natury. Extrudowane i ekspandowane elementy są bezpieczne dla ryb a przy okazji nie zanieczyszczają zbiorników. Wysoko proteinowy skład nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników.

Na koniec dwa zdania o certyfikacie HACCP.

System HACCP jest systemem przyjaznym i korzystnym zarówno dla konsumenta, jak i dla przedsiębiorcy działającego w obszarze żywności. Po pierwsze to poświadczenie, że produkty są zdrowotnie bezpieczne. Po drugie to sygnał, że producent aktualizuje na bieżąco wiedzę i podnosi świadomość personelu, a po trzecie to gwarancja systematycznej powtarzalności jakości produktów.

Extru Carp, to polskie smakołyki dla karpi, które powstały we współpracy z fachowcami od żywienia ryb i ochrony środowiska wodnego. Jedno i drugie jest nam w redakcji bliskie. Na pewno w zbliżającym się sezonie zabierzemy je nad wodę by sprawdzić ich skuteczność w praktyce.

 

Zachęcamy do odwiedzenia:

Galeria

Polecane aktualności