Świat Karpia - źródło informacji i rozrywki dla karpiarzy

Aktualność

2014-01-07

Łowisko PZW - Złów i Wypuść dzięki Carp Team Venire!

Łowisko "OKONIÓWKA", które jest we władaniu koła PZW Dobrzeń Wielki, między innymi dzięki członkom klubu "Carp Team Venire" zostało zatwierdzone jako łowisko "Złów i Wypuść".  

Na stronie Koła PZW Dobrzeń Wielki (Okręg Opole), 3.01.2014 roku pojawiła się oficjalna informacja:
"Uchwałą nr 79/Prezydium/2013 z dnia 07.10.2013r. zbiornik Okoniówka został zatwierdzony jako "ZŁÓW I WYPUŚĆ" informację umieszczono w zezwoleniu (Rejestrze) pod nr 0.52"


Dzisiaj (07.01.2014) członkowie klubu opublikowali oficjalny list w tej sprawie.

"Zasada catch and release czyli złów i wypuść staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Jednak wciąż nie jest tak popularna jak w innych krajach, takich jak choćby Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia czy Holandia.

Po wielu staraniach wywalczyliśmy metodę złap i wypuść na historycznym zbiorniku ”OKONIÓWKA”.

 Podziękowania kierujemy do wielu członków Koła PZW Dobrzeń Wielki i zachęcamy do współpracy Zarząd Koła PZW Dobrzeń Wielki. Oczywiście, nie tylko My członkowie teamu Carp Team Venire działaliśmy na rzecz takiego łowiska. Również wiele innych osób przyczyniło się do powstania zasady „Złap i Wypuść”, która wejdzie w życie na tym zbiorniku.

Dziękujemy Wam!
 

Po co tak na prawdę wprowadzono tą zasadę? To dość proste.

Wędkarstwo to sport jak tenis czy koszykówka, różni się jedynie swoją formą. Wędkarstwo ma być dla nas formą aktywnego wypoczynku, dla niektórych całkiem aktywnym sportem, ale nigdy sposobem na zapchanie zamrażalnika. Takie podejście jest błędne i wędkarze w wielu krajach przekonali się, że nie prowadzi ono do niczego dobrego. Łowienie i wypuszczanie ryb to jedno z działań, które gwarantują rybność łowisk, a co za tym idzie - więcej przyjemności z wędkarstwa zwiększenie populacji ryb i atrakcyjności łowiska..
Ktoś może powiedzieć, że ryby wypuszczone do wody po złowieniu nie mają szans na przeżycie bzdura wymyślona przez tzw. wędkarzy mięsiarzy . Ale przecież chyba wszyscy widzieliśmy na jednym z filmów wędkarskich, jak człowiek złowił karpia bez jednego płata oskrzelowego, utraconego przez rybę w poprzedniej walce z wędkarzem. I karp ten był w doskonałej kondycji. Ryby mogą nie przeżyć spotkania z wędkarzem jedynie wtedy, kiedy głęboko połkną przynętę, do tego stopnia że uszkodzą sobie wnętrzności...
A co jeśli ktoś już naprawdę chce sobie wziąć jedną czy dwie sztuki do domu, na kolacje z żoną? Nie ma w tym problemu są jeszcze łowiska w sąsiedztwie że każdy ma prawo do zabrania jednej czy dwóch sztuk ryby na kolację , ponieważ dwie sztuki to nie dwieście czy dwa tysiące.

Warto jednak pamiętać, by nie zabierać ryb małych oraz tych największych no i na łowiskach oznaczonych żółtymi tablicami złap i wypuść . Przecież takie łowiska mają w swojej wodzie wielkie ryby , przeżyły wiele, i są odporne na wiele różnych czynników. I jeśli taka duża samica spotka się z podobnej wielkości samcem, to narybek będzie małą armią ... Warto pamiętać o tym, że wędkarstwo to sport nie sposób na zapchanie lodówki. Szanujmy przyrodę, a z pewnością nam się odwdzięczy."

 

Podpisali,
Sławomir Konstańczyk
Dawik Klimek
Krystian Jendryca
z klubu Carp Team Venire

Uwaga! Sprostowanie informacji zamieszczonej na portalu.

Łowisko złów i wypuść na zbiorniku ''OKONIÓWKA'' jest zasługą wielu członków koła PZW Dobrzeń Wielki za co bardzo dziękujemy i zachęcamy do współpracy zarząd koła PZW Dobrzeń Wielki. Wiele ludzi przyczyniło się do powstania takiego łowiska, a między nimi też są członkowie Carp Teamu Venire. Pozdrawiamy wszystkich wędkarzy.

 

źródło: www.pzw.org.pl 

Polecane aktualności